Co to jest BIK i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest BIK i co warto o nim wiedzieć? W artykule tym dowiesz się co kryje się pod tym często spotykanym skrótem. Wielu z nas o nim słyszało, lecz czy dokładnie wiemy czym zajmuje się ta instytucja? Dowiesz się co to jest ocena punktowa BIK (scoring BIK) i dlaczego tak istotne jest dbanie o jej jak najwyższą punktacje.

Co to jest BIK

1. Co to jest BIK?

BIK, czyli inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane o osobach korzystających z produktów kredytowych. Został on powołany 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Prowadzi współprace z bankami oraz instytucjami działającymi w sektorze finansowym. BIK jest jedynym takim zbiorem danych w Polsce.

Instytucja ta zbiera informacje o spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach kredytowych. W bazie tej występują informacje o kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, debecie na koncie bankowym oraz zakupach wziętych na raty.

2. Po co BIK zbiera te dane?

BIK wylicza naszą wiarygodność kredytową na podstawie zebranych danych. Jest to jeden z kluczowych parametrów branych pod uwagę w procesie udzielania pożyczek przez instytucje finansowe. Dzięki nim banki i instytucje współpracujące z BIK są wstanie ocenić ryzyko wiążące się z udzieleniem pożyczki takiej osobie.

Jeśli posiadamy wpisy w BIK to nie musi oznaczać nic złego. Jak spłacamy nasze zobowiązania w terminie to nasza wiarygodność rośnie. Dzięki temu przekłada się to na większe szanse otrzymania pożyczki oraz lepsze warunki jej finansowania.

3. Kiedy moje dane znajdą się w BIK?

Instytucja finansowa przesyła zapytanie do BIK za każdym razem gdy starasz się o kredyt lub pożyczkę. W następnej kolejności po udzieleniu kredytu do BIK regularnie napływają informacje o terminowości spłat Twoich zobowiązań. Dane są aktualizowane aż do całkowitej spłaty kredytu.

4. Jak długo moje dane będą znajdować się w BIK?

Dane o twoich zobowiązaniach przetwarzane są z założenia przez cały okres ich spłaty. Informacje o spłaconych kredytach mogą być nie widoczne dla instytucji sprawdzających twoją historię kredytową (jeśli nie wyraziliśmy zgody na przetwarzanie danych podczas podpisywania umowy o np. „kredyt”). Jeśli spłacamy zobowiązania w terminie, warto wyrazić taką zgodę. Budujemy dzięki temu dobrą wiarygodność jako przyszłego pożyczkobiorcy.

Jeśli nie spłacamy kredytu w terminie sprawa może wyglądać inaczej. Informacje przetwarzane na jego temat będą nawet przez 5 lat (twoja zgoda nie jest wymagana). Następuję to w momencie, kiedy opóźnienie w spłacie kredytu wynosi 60 dni oraz minęło 30 dni o czasu, kiedy instytucja finansowa w której zalegasz ze spłatą poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania danych na temat kredytu.

5. Czym jest Scoring i dlaczego jest on taki ważny?

Banki muszą ocenić ryzyko z jakim wiąże się pożyczenie Ci pieniędzy przed udzieleniem kredytu. Pomocna jest w tym ocena punktowa BIK ( Scoring BIK). Na jej podstawie instytucje finansowe mogą ocenić prawdopodobieństwo, że zobowiązania będą spłacane w terminie. Im wyższa ocena punktowa tym większe szanse na otrzymanie finansowania oraz atrakcyjniejsze jego warunki.
Twoja wiarygodność kredytowa określana jest na podstawie porównania osób, które otrzymały już kredyty i spłacają je w terminie. Im bardziej twój profil jest podobny do „wzorowego klienta” tym wyższą ocenę punktową otrzymasz.

BIK do wyliczenia wysokości oceny punktowej bierze pod uwagę przede wszystkim:

▪ terminowość – sprawdzane jest czy zdarzały się opóźnienia w spłacie zobowiązań.
▪ korzystanie – w jakim stopniu korzystasz z produktów finansowych. Czy maksymalnie wykorzystujesz przyznane limity i środki np. na karcie kredytowej.
▪ wnioskowanie – jak często składasz wnioski o usługi finansowe.
▪ doświadczenie – od jak dawna korzystasz z kredytów.

Ocena punktowa może wynosić od 0 do 100. W zależności od ilości punktów ocena prezentuje się następująco:

0 – 58 → niska
59 – 68 → umiarkowana
69 – 73 → dobra
74 – 79 → bardzo dobra
80 – 100 → doskonała

Im więcej uzyskasz punktów, tym ryzyko udzielenia Tobie kredytu jest mniejsze, a prawdopodobieństwo, że spłacisz nowy kredyt wyższe. Posiadając „dobrą historię kredytową” banki mogą zaoferować atrakcyjniejsze warunki finansowania. Dlatego tez starając się o kredyt konsumencki (gotówkowy), bądź hipoteczny, w naszym interesie jest zadbanie aby nasza wiarygodność kredytowa była jak najwyższa. W przypadku kredytu hipotecznego odpowiednie przygotowanie się pozwala zachować w kieszeni dziesiątki tysięcy złotych.

6. Jak sprawdzić raport BIK?

Swój scoring można sprawdzić samodzielnie zamawiając raport BIK z oceną Twojej wiarygodności kredytowej. Należy zarejestrować się na stronie BIK oraz wybrać jeden z dostępnych raportów. Proces jego zamawiania znajdziesz w artykule „Zakładamy konto w BIK”. Dowiesz się krok po kroku jak przejść przez proces rejestracji w BIK oraz jak zamówić i pobrać swój raport.

W artykule tym przedstawiliśmy zbiór informacji na temat Biura Informacji Kredytowej. Mamy nadzieje, że zagadnienia w nim zawarte były pomocne oraz przybliżyły Cię do zrozumienia mechaniki działania tej instytucji.

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku. Dowiesz się na nim o najnowszych materiałach oraz ciekawych promocjach finansowych.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze