FINTECHY - marzec 2024

Rynek finansowy rozwija się bardzo dynamicznie. Niebagatelny wpływ na to miała popularyzacja internetu oraz wprowadzenie innowacyjnych technologii cyfrowych. Ułatwiło to dostęp do nowych rozwiązań, będących alternatywą dla tradycyjnych banków, które pozwalają na efektywniejsze zarządzanie swoimi finansami oraz szybsze i wygodniejsze korzystanie z wielu usług.

Mamy z nimi do czynienia każdego dnia i bardzo ułatwiają nam życie, a dostarczane są przez fintechy. Ale właściwie co to fintech?

Czytaj więcej

Fintech – co to jest?

Pojęcie fintech pochodzi od ang. financial technology, czyli technologie finansowe. Często można spotkać się także z pisownią FinTech lub spolszczoną wersją fintek.

Odpowiadając na pytanie, co to fintech, należy zwrócić uwagę, że termin ten może być rozpatrywany w dwóch aspektach. Po pierwsze jest to technologia ściśle związana z finansami, a po drugie to sektor gospodarki, w skład którego wchodzą firmy z branży finansowej i technologicznej. Dostarczają one innowacyjne narzędzia do zarządzania finansami za pośrednictwem sieci internet, mające na celu polepszenie efektywności i dostępności instrumentów finansowych oraz usług przy jednoczesnym zmniejszeniu ich kosztów.

Zatem branża fintech co to jest? Jest to branża wykorzystująca nowoczesne technologie finansowe, konkurująca z tradycyjnymi formami prowadzenia usług finansowych, działająca na przykład w obszarze płatności mobilnych, transakcji walutowych czy pożyczek online, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obrotem pieniędzmi. Fintechy to firmy, których działanie odbywa się wyłącznie w internecie, nie mają fizycznych oddziałów i nie jest wymagane, aby spełniały wymogi obowiązujące w sektorze bankowym. Często zdarza się, że działają jako start-upy.

Na rozwój branży fintech pozytywny wpływ mają przyjazne regulacje prawne w zakresie nowatorskich projektów, co w Europie ma miejsce między innymi w krajach takich jak Niemcy, Austria, Francja i Malta. Poza rynkiem europejskim innowacyjność jest szczególnie mocno wspierana w Japonii i Korei Południowej.

Fintech – rys historyczny

Ciężko jest jednoznacznie określić, kiedy pojawiły się pierwsze fintechy. Najczęściej można spotkać się z wersją, która mówi, że miało to miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku wraz z pierwszymi kartami płatniczymi lub w latach 60 XX wieku, kiedy to powstały pierwsze bankomaty. Najwcześniejszą sugerowaną datą jest rok 1865, kiedy to wynaleziono pantelegraf, który dzięki kopiowaniu na odległość rysunków konturowych był wykorzystywany do weryfikacji podpisów w transakcjach bankowych.

Natomiast zgodnie z jeszcze inną teorią za początek fintechów można uznać rok 1934, w którym stworzono maszynę IBM 801 Bank Proof Machine, mającą za zadanie przetwarzanie czeków. Pierwsze wzmianki na temat fintechu pojawiły się w prasie amerykańskiej na początku lat 80 XX wieku i dotyczyły komputeryzacji i powszechnego używania telekomunikacji w sektorze bankowym i finansowym. Dynamiczny rozwój fintechu nastąpił na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wraz z rozwojem internetu, a prawdziwa rewolucja po roku 2010 wraz z masową popularyzacją smartfonów.

Fintech – w jakich sektorach jest stosowany?

Fintech jest stosowany w sektorach, które związane są z obrotem pieniędzmi oraz innymi aktywami, udostępniających swoje usługi dzięki możliwościom, jakie dostarcza internet. Są to między innymi:

  • bankowość;
  • bankowość alternatywna;
  • płatności internetowe;
  • pożyczki online i odroczone płatności;
  • kantory internetowe;
  • kryptowaluty;
  • ubezpieczenia online;
  • rozwiązania komunikacyjne, które wykorzystują e-płatności;
  • platformy aukcyjne;
  • porównywarki internetowe;
  • analiza danych i zarządzanie nimi;
  • zarządzanie wydatkami;
  • zarządzanie aktywami;
  • cyberbezpieczeństwo.


Fintech – przykłady

W Polsce mamy dostęp do naszych rodzimych fintechów, ale też tych światowych, ponieważ jedną z ich zalet jest szeroka dostępność.

Bankowość alternatywna – realna konkurencja dla banków

Bankowość alternatywna jest pojęciem stosunkowo młodym i polega na dostarczaniu usług bankowych poza tradycyjnym systemem finansowym.

Fintech Revolut – pierwsze skojarzenie z alternatywnymi usługami bankowymi

Jednym z popularniejszych w Polsce i Europie fintechów zajmującym się bankowością alternatywną jest brytyjski fintech Revolut, działający od 2015 roku. Obecnie z jego aplikacji mobilnej w Polsce korzysta ponad milion użytkowników. Umożliwia ona zarządzanie finansami z poziomu smartfona, zapewniając funkcjonalności tradycyjnych banków: założenie rachunku bankowego z kartą Mastercard lub Visa, trzymanie na nim środków finansowych w różnych walutach, przelewy i płatności kartą za granicą bez marży i dodatkowych opłat.

Atutem Revoluta są przelewy wykonywane do ponad 30 krajów w kilka sekund, jednorazowe karty płatnicze w internecie, korzystne kursy wymiany walut, inwestycje w kryptowaluty, zarządzanie swoim budżetem oraz liczne rabaty do sklepów. Aplikacja ta oferuje cztery plany subskrypcji, które różnią się dostępnymi w nich usługami, z czego pierwszy z nich jest bezpłatny.

Monese i Wise – najlepsze Revolut alternatywy

Najciekawsze alternatywy dla Revolut do Monese i Wise.

Monese to brytyjski fintech założony w 2015 roku, który w swojej ofercie ma mobilne rachunki płatnicze, a także przekazy pieniężne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przeprowadzają się za granicę. Ta Revolut alternatywa umożliwia otwarcie kont w wielu walutach oraz dokonywanie płatności za granicą bez opłat.

Druga alternatywa dla Revolut, a mianowicie Wise powstała wcześniej, bo w 2011 roku. Korzystając z jej usług, można przelewać pieniądze do 80 krajów po rzeczywistym kursie bez opłat i otrzymywać pieniądze z całego świata, tak jak miejscowy.

Obie te Revolut alternatywy powstały dzięki realnej potrzebie ich założycieli – w przypadku Monese był to problem z założeniem rachunku w zagranicznym, tradycyjnym banku z powodu braku lokalnego adresu i historii kredytowej, zaś w przypadku Wise wysokie opłaty i niekorzystne kursy walut przelewów międzynarodowych.

PayU, Paypal i BLIK– proste płatności w sieci

PayU jest najchętniej wybieraną platformą płatniczą działającą w Polsce od 2006 roku. Zakres jej usług płatniczych obejmuje szybkie przelewy elektroniczne, karty płatnicze, zapłatę jednym kliknięciem, płatności mobilne w aplikacji sklepu, raty online, odroczone płatności, płatności cykliczne, portfele elektroniczne takie jak Google Pay, Apple Pay, Visa Checkout, MaterPass, a także BLIK.

Kolejną platformą płatności internetowych jest, będący wirtualnym portfelem, Paypal. Umożliwia płacenie za pomocą utworzonego w systemie konta zintegrowanego z kontem bankowym, kartą debetową lub kredytową. Powstał w 1998 roku i jest dostępny w 202 krajach oraz 25 walutach.

Polski fintech będący systemem płatności mobilnych to BLIK. Stworzony został w 2015 roku przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. Zapewnia on błyskawiczne przelewy, także na numer telefonu. Umożliwia także wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty i regulowanie płatności w sklepach w ten sam sposób.

Fintech Klarna i fintech Twisto – kup teraz, a zapłać później

Fintech Klarna został założony w 2005 roku w Szwecji i proponuje usługi finansowe online polegające na odroczonych płatnościach nawet do 30 dni za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz rozłożenie ich na trzy raty. Rozwiązanie to jest całkowicie darmowe, o ile nie przekroczymy terminu płatności. Ważnym aspektem niezbędnym do skorzystania z oferty Klarny jest posiadanie zdolności kredytowej.

Bardzo podobnie działa fintech Twisto, z tym wyjątkiem, że płatność za zakupy można przesunąć w tym wypadku nawet do 45 dni. Do konta przypisana jest wirtualna karta z ustalanym indywidualnie limitem kredytowym. Korzystanie z usług tego fintechu jest także darmowe, jeśli opłacimy zakupy w terminie. Twisto oferuje również możliwość spłacania w trzech ratach, wyrobienia karty fizycznej, którą można płacić w sklepach stacjonarnych, płatności w obcych walutach po atrakcyjnym kursie oraz cashback.

Dzięki obu tym fintechom można w łatwiejszy sposób kontrolować swoje wydatki i płacić za zakupy po otrzymaniu i sprawdzeniu produktów.

Branża fintech w Polsce

Fintechy w Polsce stale się rozwijają, na rynku co rusz pojawiają się nowe podmioty, które oferują interesujące rozwiązania. Najwięcej fintechów można znaleźć w branży płatności elektronicznych lub online, a także we wszelkiego rodzaju platformach finansowych. Korzystamy z nich każdego dnia, nie zastanawiając się nad tym, skąd się wywodzą. Fintech w Polsce to między innymi usługi dla biznesu (związane z faktoringiem, księgowością i windykacją), a także dla osób, które chcą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, dla zarządzania finansami osobistymi, bezpieczeństwa danych, inwestycji oraz mobilnej bankowości (fintech w bankowości to na przykład iPKO).

Polskie fintechy to między innymi wcześniej wspomniany BLIK, Blue Media świadczący usługi dotyczące płatności internetowych, SkyCash umożliwiający dokonywanie płatności za parkomaty, autostrady i bilety komunikacji miejskiej, kantory internetowe Cinkciarz i Walutomat czy porównywarka finansowa Rankomat.

Najlepszy ranking fintech Polska

Już wiemy, czym jest fintech i w jakich branżach działa, ale który jest godny uwagi? W tej kwestii z pomocą przychodzi nasz fintech ranking, który wskaże, z których rozwiązań warto korzystać. Jest on uaktualniany na bieżąco, więc zawsze masz dostęp do najbardziej innowacyjnych i najlepiej ocenianych narzędzi cyfrowych z branży finansowej. Oprócz niego na naszej stronie znajdziesz najświeższe promocje bankowe oraz warte polecenia serwisy cashback, dzięki którym odzyskasz część pieniędzy wydanych na zakupy przez internet. O finansach wiemy wszystko – podpowiadamy, jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy i gdzie warto ulokować swoje środki.

Fintechy bez wątpienia ułatwiają życie i oszczędzają czas. Umożliwiają otwarcie rachunku bankowego, czy wzięcie kredytu bez wychodzenia z domu. Są dostępne w miejscu i czasie wybranym przez klienta, z dużej ich części można korzystać przez całą dobę, na przykład zrobić przelew lub wykupić ubezpieczenie. Przy tym są bardzo intuicyjne w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne. Zalety te wpływają na to, że coraz bardziej zyskują one na popularności wśród klientów.

Aktualizacja: 14.03.2024

Revolut – usługi bankowe

Ocena fintechu

Sprawdź jak z poziomu aplikacji twoje finanse nabiorą tempa. Przelewy w kilka sekund w ponad 30 krajach, korzystne kursy wymiany walut, płatności kartą bez ukrytych opłat czy wymiana gotówki na kryptowaluty – to tylko jedne z licznych korzyści Revoluta.

  • Przesyłaj i wydawaj pieniądze po korzystnych kursach wymiany
  • Bezpłatne konto w telefonie do zarządzania finansami

Raisin – platforma finansowa

Ocena fintechu

Raisin to europejska platforma finansowa, która umożliwia dostęp do kont oszczędnościowych i lokat, oferowanych przez banki z całej Europy. Dzięki Raisin, klienci mogą łatwo porównać i wybrać produkty finansowe, korzystając z jednego, zintegrowanego interfejsu użytkownika.

  • Dostęp do lokat i kont oszczędnościowych w bankach z całej Europy
  • Obsługa klienta, weryfikacja oraz dokumenty w języku polskim

Allegro Pay – płatności odroczone

Ocena fintechu

Allegro Pay to płatność ratalna od serwisu Allegro. Zapłać za produkty w ciągu 30 dni bez opłat lub podziel swoje zakupy na 2, 3, 5, 10 lub 20 wygodnych rat. Bezpieczny i wygodny sposób płatności na Allegro.

⭐  ⭐

  • Kup teraz, zapłać za 30 dni bez ponoszenia kosztów!
  • Darmowe rozłożenie zakupów na dwie raty dla subskrybentów Allegro Smart!

Twisto – płatności odroczone

Ocena fintechu

Kupuj z Twisto stacjonarnie lub online i przesuń swoje płatności za zakupy nawet o 45 dni lub podziel je na 3 miesięczne raty. Pobierz aplikacje, kontroluj wydatki i ciesz się swobodą.

  • Przesuń płatność za zakupy nawet do 45 dni za 0 zł
  • Płać bezpiecznie z aplikacją i kartą wirtualną w dowolnym sklepie

Curve – karta płatnicza

Ocena fintechu

Połącz wszystkie swoje karty debetowe, kredytowe i lojalnościowe w jednym miejscu! Zarządzaj nimi wszystkimi mobilnie, dzięki aplikacji Curve.

⭐  ⭐

  • Jedna karta, która zastępuje wszystkie inne!
  • Zdobądź 1% zwrotu gotówki za zakupy przez pierwsze 30 dni.

Monese – mobilne konto walutowe

Ocena fintechu

Otwieraj konta w wielu walutach oraz dokonuj płatności za granicą bez opłat. Przelewaj pieniądze za darmo między kontami Monese, bez względu na kraj lub posiadaną walutę. 

⭐  ⭐

  • Konto mobilne w Monese otworzysz w kilka minut
  • Płać w walutach oraz wysyłaj przelewy szybko i bez opłat

Wise – przekazy pieniężne

Ocena fintechu

Wysyłaj i wymieniaj pieniądze za granicą po rzeczywistym kursie wymiany, korzystaj z karty w ponad 200 krajach oraz płać i otrzymuj wynagrodzenie jak miejscowy w 9 walutach.

⭐  ⭐

  • Przechowuj i wymieniaj po atrakcyjnym kursie 40 walut
  • Otrzymuj pieniądze z całego świata jak lokalny mieszkaniec

Klarna – płatności odroczone

Ocena fintechu

Zrób zakupy w sklepie, a następnie sfinalizuj zakup z wykorzystaniem Klarna jako opcji płatności. Kup teraz, a zapłać nawet 30 dni później!

⭐  ⭐

  • Wypróbuj zamówione rzeczy bez płatności z góry za zakupy
  • Wraz z wysyłką zaczyna się twój 30 dniowy czas na zapłatę
  • Rozłóż zakupy na 3 wygodne raty

transferGo – przekazy pieniężne

Ocena fintechu

Przelewaj pieniądze do ponad 160 krajów rodzinie oraz przyjaciołom taniej i szybciej – w domu i za granicą. Niskie stawki i opłaty za wymianę walut przy międzynarodowych przelewach.

  • Wysyłaj pieniądze do ponad 160 krajów w kilka minut. Nawet w weekend.
  • Korzystne stawki wymiany walut przy przelewach międzynarodowych

Autenti – autoryzacja dokumentów online

Ocena fintechu

Prowadź swoją działalność gdziekolwiek jesteś i podpisuj dokumenty na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Bez konieczności drukowania, skanowania i wysyłania umów pocztą lub kurierem. Jednym kliknięciem!

⭐  ⭐

  • Podpisujesz każdy dokument dowolnym rodzajem e-podpisu
  • Zawierasz prawnie wiążące umowy przez internet, gdziekolwiek jesteś

Oceń jakość zestawienia fintechów

Daj znać co sądzisz o zestawieniu fintechów

Wasze zdanie jest dla nas najważniejsze, dlatego każda opinia i ocena w naszym rankingu pozytywna oraz negatywna, pozwala nam na tworzenie lepszych i bardziej jakościowych treści. Dzięki temu inni użytkownicy mogą otrzymać sprawdzone i czytelne informacje na temat fintechów.

I ty sprawiaj by Internet stawał się lepszym miejscem!

Oceń ranking i dodaj swoją opinie

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze