KONTA BANKOWE

W tym miejscu porównasz konta bankowe oferowane przez największe banki w Polsce. Wybór kont jest spory → od podstawowych rachunków osobistych, kont dla młodych (18-26 lat) i kont dla dzieci i młodzieży (6-17 lat) do kont wielowalutowych oraz bankowości premium.

Nieważne czy szukasz swojego pierwszego konta bankowego, idealnego rachunku głównego lub po prostu chcesz założyć konto z bonusem – na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂

Czytaj więcej

Korzyści posiadania kont bankowych. Jak najlepiej oszczędzać?

Jakie najlepsze konto bankowe? Trudna sprawa? Pomożemy. Z nami wybierzesz najkorzystniejszą opcję. Dowiesz się też, jak dobrze oszczędzać. Zapraszamy do lektury.

Pożyczki i kredyty były znane już w starożytnej Babilonii. Teraz świat tym bardziej nie wyobraża sobie funkcjonowania bez podmiotów bankowych. Coraz rzadziej korzystamy z płacenia banknotami i bilonem, bo jest to po prostu niewygodne. Jakie możliwości dają konta bankowe? Jakie są ich rodzaje? Czy konto oszczędnościowe to faktycznie oszczędność? Czym jest promocja konta? O tym wszystkim jest ten artykuł.

Podział kont bankowych

Ze względu na funkcję, jaką spełniają, konta bankowe dzielimy na:

  • konta osobiste;
  • konta oszczędnościowe;
  • konta walutowe;
  • konta firmowe.


Konto osobiste

Najczęściej wybieranym kontem jest konto osobiste. Jest to rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy (ROR). To podstawowy rachunek bankowy, który daje dużo możliwości przy załatwianiu wielu spraw w życiu codziennym. Służy do przeprowadzania różnych transakcji m.in. do wykonywania zakupów online lub jako wygodne narzędzie do otrzymywania wypłaty wynagrodzenia na konto. Bez niego nie można wyobrazić sobie dokonywania opłat, płacenia za usługi, zakupów kartą i to, co jest mniej przyjemne, szczególnie przy galopującym WIBORZE – opłacania rat kredytów. Duża ilość banków na rynku polskim oznacza jeszcze więcej propozycji dla klientów na założenie konta osobistego. Obecnie szacuje się, że jest ich już ponad dwadzieścia osiem.

Określenie „oszczędnościowe” w nazwie sugeruje, że jest to konto przeznaczone do oszczędzania. Delikatnie mówiąc, jest to rozbieżność ze stanem faktycznym. W rzeczywistości nie służy do odkładania pieniędzy tylko do ciągłego dysponowania nimi, ponieważ wielkość oprocentowania nie daje złudzeń co do jego charakteru.

Najlepsze konto bankowe odnajdziecie na naszej stronie https://wskoczpokase.pl/.

Recepta na inflację — jeśli nie konta osobiste, to co?

Obligacje oszczędnościowe

Obligacje państwowe indeksowane inflacją oznaczają oprocentowanie zależne od tego właśnie czynnika, który jest odpowiedzialny za wysokie ceny. Ich emisja jest dokonywana przez Skarb Państwa. Podstawowa oferta obejmuje czas ich posiadania na cztery i dziesięć lat. Drugimi tego rodzaju obligacjami są rodzinne obligacje skarbowe, które są kierowane do ludzi, korzystających z programu „Rodzina 500+”. W tym wypadku okres posiadania to sześć i dwanaście lat. W obu tych przypadkach na początku, tak jak w obligacjach o zmiennej stopie procentowej, zysk jest stały, natomiast w następnych latach jest uzależniony od inflacji powiększonej o stały procent. Dlatego dla zwykłych obligacji w pierwszym roku oprocentowanie wynosi:

  • 6,50% dla obligacji czteroletnich, następne lata to marża 1,00% plus inflacja;
  • 6,75% dla obligacji dziesięcioletnich, później marża wynosi 1,25% powiększona o inflację. Dla beneficjentów „500 plus” na pierwszy rok:
  • 6,70% dla obligacji sześcioletnich, następnie marża wynosi 1,50% plus inflacja;
  • 7,00% dla dwunastoletnich, potem wzrost o 1,75% dodatkowo wartość inflacji.


Obligacje czteroletnie i ich odsetki naliczane są od wartości nominalnej i są wypłacane po każdym rocznym okresie odsetkowym. Dla innych przedstawionych propozycji odsetki są wypłacane właścicielowi po zakończeniu okresu oszczędzania.

Może lokaty?

Kolejną opcją oszczędzania są depozyty bankowe, czyli lokaty. W rzeczywistości są nieco bardziej konkurencyjne od kont oszczędnościowych, jednak oprocentowanie poniżej inflacji nie pomoże się wzbogacić, a co więcej spowoduje utratę wartości pieniądza tam ulokowanego. Na niekorzyść działa też fakt, że aby otworzyć lokatę, należy powierzyć bankowi jakąś sumę, do której nie ma się dostępu przez określony czas. W przypadku, gdy klient chciałby odzyskać swoje pieniądze, zwykle traci wszystkie lub większość zarobionych w tym depozycie odsetek.

Konto oszczędnościowe

Jest to kolejny przykład sugerujący możliwość oszczędzania. Konto podobne do lokat z tą różnicą, że w tym wypadku możemy wypłacić pieniądze w dowolnym czasie o dowolnej porze bez utraty większości odsetek. Wszystko zależy, jakie konto posiadamy, jednak niektóre umowy zawężają możliwość swobodnego dysponowania środkami. Mogą zawierać zapisy, że pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a za kolejne są pobierane opłaty. Nic w tym dziwnego: skoro konto z nazwy jest oszczędnościowe, nie powinno się z niego podbierać. Dobrze by było, żeby takie regulacje nie wynikały tylko i wyłącznie z chęci osiągnięcia przez bank dodatkowego zysku. Z tym niestety bywa różnie.

Jak już wspominaliśmy, oprocentowanie tego konta jest podobne do lokaty, więc także nie pomoże w osiągnięciu zysku większego od inflacji. Wartość oprocentowania najczęściej jest proporcjonalna do ilości zgromadzonych na koncie środków.
Interesuje Was najlepsze konto bankowe? Wstąpcie do nas na https://wskoczpokase.pl/. Znajdziecie tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Konto walutowe

Kiedy często przebywamy poza granicami naszego kraju, pracujemy i potrzebujemy swobodnego dysponowania środkami także w Polsce, bardzo dobrym rozwiązaniem jest konto walutowe. Działa tak samo, jak zwykłe konto osobiste tylko prowadzone jest w obcej walucie. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie różnych płatności, między innymi wpłat i wypłat oraz przelewów zagranicznych, na które jest pozwolenie zgodne z przepisami prawa dewizowego.

Konto firmowe

Dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą lub dla spółek prawa handlowego takich jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do codziennego funkcjonowania potrzebne jest konto firmowe. Jest to bieżący rachunek, służący do obsługi finansowej, polegającej na prowadzeniu działalności związanej na przykład z płaceniem wynagrodzeń pracownikom, opłacaniem składek ZUS, należności podatkowych czy dokonywaniem rozliczeń z klientami.

Konta bankowe ranking

Najlepsze konta bankowe? Trudna sprawa, ponieważ zawsze jest jakieś „ale”. Odnalezienie się w gąszczu ofert stanowi duży problem, tym bardziej, jeśli nie jest się znawcą ekonomii. Bez tej wiedzy trzeba poświęcić dużo czasu, aby się rozeznać i często nawet to nie wystarcza. Wtedy dopiero po założeniu konta jesteśmy w stanie określić, czy dobrze wybraliśmy. W tej dziedzinie nie powinniśmy w sposób doświadczalny dowiadywać się, czy wybór był trafny, czy nie. Dlatego dobrą metodą przed podjęciem decyzji jest skorzystanie z rankingów.

Polecamy nasz ranking kont osobistych. Z niego w czytelny sposób dowiecie się, czy rachunek jest naprawdę bezpłatny, czy staje się taki dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków takich jak posiadanie określonej kwoty na koncie, czy np. cykliczne wydawanie pieniędzy z karty. Konta mogą dawać albo premie i bonusy lub zwracać odpowiednią część wydanej kwoty. Nasz ranking jest zbudowany i przedstawiony w taki sposób, abyście mogli wybrać dla siebie najlepszą ofertę. Dane na naszej stronie są na bieżąco aktualizowane, dlatego macie pewność, że otrzymujecie wiarygodne, najnowsze źródło informacji.

Promocja na konta bankowe

Na naszej podstronie promocje bankowe możecie się dowiedzieć o najnowszych i najbardziej atrakcyjnych promocjach bankowych. Zwykle związane są one z:

  • pieniędzmi;
  • voucherami, bonami;
  • nagrodami rzeczowymi;
  • caschbackami.


Dodatkowe pieniądze możecie otrzymać w formie premii za założenie konta, ale też na przykład w postaci zwrotu do danego limitu za rachunki.

Banki oferują zwykle klientom bony i vouchery do najpopularniejszych sklepów lub na różne usługi w internecie na przykład związane z gastronomią czy muzycznymi serwisami streamingowymi. Mogą być również w formie biletów do kina, bonów paliwowych czy karnetów sportowych. Bony i vouchery mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Ich czas realizacji jest określony. Tak jak z bonami świątecznymi rozdawanymi w wielu zakładach pracy, tak i tutaj najlepiej w miarę szybko dokonać realizacji, bo istnieje zagrożenie, że po dłuższym czasie w momencie przypomnienia sobie o upominku stracił on ważność.
Popularną formą „zanęcania” potencjalnych klientów jest też obdarowywanie przez banki nagrodami. Jest to o tyle dobry pomysł, że nagroda to namacalna rzecz, którą możemy wykorzystywać przez dłuższy czas. Zwykle proponują telefony komórkowe, przenośne głośniki i smartwatche – głównie są to właśnie sprzęty elektroniczne i gadżety.

Ostatnia możliwość na promocje konta bankowe to cashback. Można zarabiać, wydając? Jest to może forma zbyt naciągana, ale mniej więcej tak właśnie jest z bonusami w postaci cashbacku. Polega to na otrzymywaniu od jednego do pięciu procent zwrotu w momencie płacenia kartą lub BLIKiem. Należy zaznaczyć, że miesięczna kwota zwrotu ma swój limit. Klient zyskuje oszczędności, a bank korzysta z tego, że klienci częściej używają jego kart i konta.

Interesują Cię najtańsze konta bankowe? Istnieje duża konkurencja wśród banków, dlatego cały czas jesteśmy zasypywani różnymi reklamami, gdzie co rusz widzimy nowe, polecane konta bankowe. Nierzadko w kampanię zaangażowane są osoby pozytywnie odbierane przez społeczeństwo – najczęściej są to aktorzy i gwiazdy szeroko rozumianego show-biznesu.
Reklama nie powinna decydować o naszym wyborze konta bankowego, może jedynie być zachętą do zainteresowania się ofertą. Należy się przyjrzeć różnymi możliwościom i opcjom. Pomocny w tym może być nasz ranking kont osobistych. Z nami wybierzecie najlepsze konto bankowe.

RANKINGI KONT BANKOWYCH

Konta osobiste, konta dla młodych, konta dla dzieci i młodzieży, konta walutowe i bankowość premium.

Ikona Konta walutowe
KONTA WALUTOWE
Konta wielowalutowe w EUR, GBP, USD
wkrótce
Ikona Bankowość premium
BANKOWOŚĆ PREMIUM
Produkty dla najbardziej zamożnych klientów
wkrótce
Ikona Konta firmowe
KONTA FIRMOWE
Konta niezbędne przy prowadzeniu działalności
wkrótce

TOP 3 konta bankowe – czerwiec 2023

Aktualizacja: 01.06.2023

1

Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Ocena konta

Prowadzenie konta

0zł/6zł 🔍
Aby uniknąć opłaty zasil w miesiącu konto kwotą conajmniej 500 zł i zapłać conajmniej 1 raz kartą lub BLIKIEM
Konto darmowe bez dodatkowych warunków dla osób do 26 roku życia

Karta

0zł/8zł 🔍
Aby uniknąć opłaty zasil w miesiącu konto kwotą conajmniej 500 zł i zapłać conajmniej 1 raz kartą lub BLIKIEM
Jeśli masz do 26 lat, aby uniknąć opłaty zapłać conajmniej 1 kartą lub BLIKIEM,

Bankomaty

0zł/5zł 🔍
0 zł za wypłaty i wpłaty w bankomatach sieci Santander
Brak opłaty dla osób do 26 roku życia

Płatności mobilne

Blik, HCE, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

  • Praktycznie w pełni darmowe konto (opłaty za kartę łatwo uniknąć)
  • Do 300 zł zwrotu w roku za rachunki
  • Odkładaj automatycznie pieniądze z funkcją „moje cele” w aplikacji
🔍 Szczegóły konta

2

Konto Przekorzystne w Banku Pekao

Ocena konta

Prowadzenie konta

0zł

Karta

0zł/4zł 🔍
→ Aby uniknąć opłaty zasil w miesiącu konto kwotą conajmniej 500 zł i zapłać 1 kartą debetową lub aplikacją PeoPay
→ Brak opłaty bez dodatkowych warunków dla osób do 26 roku życia

Bankomaty

0zł/2,3% 🔍
→ 0 zł bankomaty własne banku
→ 0 zł za 2 pierwsze wypłaty z bankomatów obcych (przy spełnieniu warunków 500 zł wpływu i 1 transakcji)
→ 2,3% min 5 zł przy pozostałych przypadkach
→ Brak opłaty bez dodatkowych warunków dla osób do 26 roku życia

Płatności mobilne

Blik, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay

  • 0 zł za prowadzenie i obsługę konta
  • 0 zł prowizji za wypłaty za granicą
🔍 Szczegóły konta

3

Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas Bank Polska

Ocena konta

Prowadzenie konta

0zł

Karta

0zł/5zł 🔍 Aby uniknąć opłaty wykonaj przynajmniej 3 płatności kartą w miesiącu

Bankomaty

0zł/5zł 🔍 0 zł za wypłaty w bankomatach BNP Paribas oraz sieci Planet Cash

Płatności mobilne

Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

  • 0 zł za prowadzenie rachunku
  • 0 zł za wypłaty z bankomatów BNP Paribas i Planetcash
🔍 Szczegóły konta

PROMOCJE & RANKINGI

Chciałbyś poznać najlepsze sposoby na oszczędzanie? Jesteś łowcą bonusów i nie chcesz przegapić okazji na dodatkowy zarobek? A może ilość bankowych ofert Cię przytłacza i nie wiesz na co się zdecydować?

Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałeś TAK! To świetnie trafiłeś!
Sprawdzamy dla Ciebie najnowsze oferty banków i przyglądamy się najbardziej atrakcyjnym promocjom.