PCC-3 – co to jest i jak wypełnić deklarację online? 📄

Kupno samochodu to moment, który cieszy każdego miłośnika motoryzacji. Warto jednak pamiętać, że nabycie pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

W tym artykule wyjaśnimy, co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych, jak wypełnić formularz PCC-3 online oraz jak zapłacić PCC-3 przez Internet.

Szczegółowy poradnik jak wypełnić PCC-3 online i zapłacić podatek po zakupie auta.
Szczegółowy poradnik jak wypełnić PCC-3 online i zapłacić podatek po zakupie auta.

Co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to obowiązkowe opłaty nałożone na różne transakcje, w tym na zakup samochodu. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy kupujemy auto od osoby prywatnej, a nie od firmy (np. dealera samochodowego). Wysokość podatku wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu.

Podatek od czynności cywilnoprawnych co to jest? Jest to forma daniny publicznej, której celem jest opodatkowanie wybranych transakcji, w tym kupna samochodów, nieruchomości czy pożyczek prywatnych. W przypadku zakupu auta, PCC ma na celu uregulowanie formalności związanych z przeniesieniem własności pojazdu.

PCC-3 – kiedy i dlaczego musisz go złożyć?

Jeżeli kupujesz samochód od osoby prywatnej, jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 oraz zapłacenia należnego podatku. Masz na to 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Niezłożenie deklaracji lub niezapłacenie podatku w terminie może skutkować nałożeniem kar finansowych.

Formularz PCC-3 jest dokumentem, który musisz wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym, aby uregulować podatek od kupna samochodu.

Zobacz także: Promocja Mubi 2024: kod rabatowy na zwrot 100 zł za zakup OC – opis promocji od Mubi.

Jak wypełnić formularz PCC-3 online?

Formularz PCC-3 można złożyć online za pomocą platformy e-Urząd Skarbowy. Aby to zrobić, musisz posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany. Proces ten jest szybki i wygodny, ponieważ pozwala uniknąć konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Wypełnienie formularza PCC-3 może wydawać się skomplikowane, ale jest to prostsze, niż się wydaje. Oto krok po kroku, jak wypełnić deklarację PCC-3 po zakupie auta przez osobę fizyczną.

#Krok 1. Przejdź na stronę podatki.gov.pl

Pierwszym krokiem jest przejście na stronę podatki.gov.pl z aktywnymi formularzami PCC-3.

Elektroniczne wersje formularzy PCC-3 znajdziesz pod adresem: www.podatki.gov.pl/pcc-sd/e-deklaracje-pcc-sd/formularze-pcc/.

Do wyboru masz dwie opcje wypełnienia formularza:

  1. Za pomocą e-Urzędu Skarbowego – wymagane logowanie do platformy.
  2. Za pomocą deklaracji online – formularz wypełniasz online i potwierdzasz podpisem elektronicznym – opcja dotyczy czynności dokonanych od 1 stycznia 2024 r.


Wybieramy formę i przechodzimy do uzupełnienia formularza PCC-3.

#Krok 2. Okres, miejsce i cel składania deklaracji

  1. Podajemy datę w której doszło do czynności podlegającej opodatkowaniu. W praktyce oznacza to, że w tym miejscu wpisujesz datę zakupu samochodu widniejącą na umowie kupna-sprzedaży.
  2. Wybierasz z listy właściwy urząd skarbowy, do którego zostanie przekazany dokument.
  3. Wskazujesz czy wypełniasz deklarację po raz pierwszy, czy jest to korekta wcześniejszego dokumentu.

#Krok 3. Sekcja B – dane podatnika

Następnie należy podać dane osoby składającej deklarację. Zaznaczamy opcję „Inny podmiot”, a następnie „osoba fizyczna”. System poprosi Cię o podanie następujących informacji:

  • PESEL / NIP
  • Imię i nazwisko
  • Datę urodzenia (autouzupełnianie w przypadku podania numeru PESEL)
  • Imiona rodziców (opcjonalnie)
  • Adres zamieszkania

Jeśli na umowie kupna-sprzedaży jest wskazany współwłaściciel pojazdu, powinien on w tej sekcji zaznaczyć opcję „Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” – dot. deklaracji PCC-3/A.

#Krok 4. Sekcja C – przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej

  1. W przypadku nabycia samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny, w punkcie 20 zaznacz opcję „umowa”.
  2. Jeśli auto będzie użytkowane w Polsce i zostało tu zakupione, w kolejnych punktach (21, 22) zaznaczamy „Terytorium RP”.

Kolejnym krokiem jest zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej. Możesz skorzystać z poniższego szablonu i wstawić własne dane pojazdu:

„Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego marki Volkswagen, model Golf, pojemność silnika: 999 cm3, rodzaj paliwa: benzyna, rok produkcji 2018, numer nadwozia (VIN) WVWZZZ1KZHP123456, numer rejestracyjny XYZ12345. Samochód w pełni sprawny, bezwypadkowy, przebieg 50,000 km, wyposażony w klimatyzację, system ABS, poduszki powietrzne oraz radio z systemem Bluetooth.”

#Krok 5. Sekcja D – obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych

W tym miejscu dowiesz się jaką kwotę podatku PCC-3 będziesz musiał zapłacić.

  1. Zaznacz opcję „umowa sprzedaży”.
  2. W punkcie 26 wpisz kwotę jaką zapłaciłeś za samochód. Powinna się ona zgadzać z kwotą na umowie kupna-sprzedaży oraz wartością rynkową pojazdu. Podatek wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu.

Ważne! Wartość rynkowa pojazdu powinna być zgodna z kwotą podaną w umowie kupna-sprzedaży.

Urząd skarbowy opodatkowuje transakcję na podstawie wartości rynkowej pojazdu. Jeśli kwota na umowie jest niższa niż wartość rynkowa, urząd skarbowy może zakwestionować taką transakcję, uznając ją za próbę zaniżenia podstawy opodatkowania. W efekcie może wymagać zapłaty podatku od wyższej, rynkowej wartości i wymagać złożenia korekty deklaracji.

Po wykonaniu powyższych kroków poznasz kwotę podatku do zapłaty (pkt. 46 oraz 53).

#Krok 6. Pouczenia i wysłanie formularza

Na zakończenie będziesz musiał również potwierdzić, że zapoznałeś się z pouczeniami niezbędnymi do prawidłowego przetworzenia deklaracji PCC-3.

Ostatnim krokiem jest już tylko przesłanie dokumentu do urzędu skarbowego. Aby to zrobić, wybierz opcję „Akceptuj i wyślij”.

Zostaniesz poproszony o weryfikację swoich danych – możesz to zrobić za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych podatkowych. Po potwierdzeniu tożsamości, deklaracja zostanie wysłana do Twojego urzędu.

Jak wypełnić PCC-3 tradycyjnie – wizyta w Urzędzie Skarbowym

Jeśli wolisz wypełnić PPC-3 tradycyjnie, oto kroki, które należy wykonać, aby wypełnić deklarację i złożyć ją osobiście w urzędzie skarbowym:

  1. Pobierz formularz PCC-3 – formularz możesz pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, wydrukować go i wypełnić ręcznie. Alternatywnie, formularz jest dostępny w każdym urzędzie skarbowym, gdzie możesz go dostać na miejscu.


    Aktualny druk PCC-3 na 2024 r. pobierzesz również w tym miejscu.

  2. Wypełnij formularz.
    • Okres, miejsce i cel składania deklaracji oraz sekcje B – D wypełniasz tak samo jak dla deklaracji online.
    • W sekcji I, uzupełnij dane i podpisz odręcznie formularz.
  3. Przygotuj potrzebne dokumenty – przygotuj kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Zgromadź inne wymagane dokumenty, np. potwierdzenie wartości pojazdu (jeśli jest to konieczne).
  4. Udaj się do urzędu skarbowego i złóż formularz PCC-3 – zlokalizuj urząd skarbowy odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz znaleźć jego adres na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub lokalnej strony urzędu.
  5. Zapłać podatek – po złożeniu formularza otrzymasz informację o numerze konta bankowego, na które należy przelać należny podatek. Po dokonaniu płatności zachowaj potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty jako dowód uregulowania zobowiązania podatkowego.

Jak zapłacić PCC-3 przez Internet?

Po wypełnieniu formularza PCC-3 możesz zapłacić podatek online. Jak zapłacić PCC-3 przez Internet? To proste:

  1. Zaloguj się na swoje konto w systemie bankowości internetowej.
  2. Wybierz opcję przelewu na rzecz urzędu skarbowego.
  3. Wprowadź numer konta bankowego odpowiedniego urzędu skarbowego – numer konta znajdziesz na stronie internetowej urzędu.
  4. Wprowadź kwotę podatku – kwotę znajdziesz w formularzu PCC-3.
  5. Zatwierdź przelew – upewnij się, że wszystkie dane są poprawne, a następnie zatwierdź płatność.


Po zakończeniu procesu, otrzymasz potwierdzenie przelewu, które warto zachować na wypadek ewentualnych kontroli.

Kto nie musi płacić podatku PCC-3?

Podatek PCC-3 nie jest obowiązkowy dla wszystkich transakcji związanych z kupnem samochodu. Z obowiązku tego są zwolnione osoby, które:

  1. Kupiły samochód od dealera lub innej firmy – w takim przypadku transakcja objęta jest podatkiem VAT, a nie PCC, co oznacza, że nie musisz składać deklaracji PCC-3.
  2. Kupiły pojazd, którego wartość nie przekracza 1000 zł – w przypadku samochodów o niskiej wartości, transakcja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.
  3. Otrzymały pojazd w drodze darowizny od najbliższej rodziny – w takich sytuacjach darowizna jest zwolniona z PCC, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Jakie są skutki zapłaty PCC-3 po terminie?

Niezapłacenie podatku PCC-3 w ustawowym terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu może mieć poważne konsekwencje:

  1. Odsetki za zwłokę – w przypadku opóźnienia w zapłacie podatku, urząd skarbowy nalicza odsetki za każdy dzień zwłoki. Odsetki te mogą znacząco zwiększyć finalny koszt transakcji.
  2. Kara finansowa – jeżeli nie złożysz deklaracji PCC-3 w terminie, urząd skarbowy może nałożyć na ciebie karę finansową. Wysokość kary zależy od długości opóźnienia i okoliczności sprawy, ale może być to kwota od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  3. Postępowanie skarbowe – w skrajnych przypadkach, gdy urząd skarbowy uzna, że celowo unikasz zapłaty podatku, może wszcząć wobec ciebie postępowanie skarbowe. Może to prowadzić do dodatkowych kar i obowiązków związanych z uregulowaniem zaległego podatku.


Dlatego ważne jest, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z PCC-3 na czas, aby uniknąć niepotrzebnych problemów finansowych i prawnych.

Po zakupie auta pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC

Podatek PCC-3 to tylko jedna z formalności, które musisz załatwić po zakupie samochodu. Nie zapomnij, że kolejnym krokiem jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. To właśnie polisa OC chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami szkód, które możesz spowodować na drodze.

Chcesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę? Skorzystaj z porównywarki OC, która pozwoli Ci szybko i wygodnie porównać dostępne polisy. Dzięki temu wybierzesz najlepsze ubezpieczenie dla swojego nowego pojazdu, oszczędzając czas i pieniądze.

Pod przyciskiem poniżej, znajdziesz nasz ranking porównywarek OC, dzięki którym wyszukasz idealną dla siebie polisę! [często z bonusem 🎁]

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze