Revolut Bank a komornik. Czy konto Revolut może zająć komornik? 🏷

Revolut, będący innowacyjną platformą finansową, zyskał popularność dzięki swojej elastyczności i ofercie międzynarodowych usług bankowych. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej pytań dotyczących możliwości zajęcia przez komornika środków zgromadzonych na kontach w Revolut Banku. Kwestia dostępności tych środków dla polskich komorników, budzi wątpliwości i zmartwienia wśród użytkowników w Polsce.

Jak jest? Czy konto Revolut może zająć komornik? Postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Revolut a komornik. Czy komornik może zająć konto w Revolut?
Revolut a komornik. Czy komornik może zająć konto w Revolut?

Czy konto Revolut może zająć komornik?

Nie. Komornicy w Polsce nie mają możliwość zajęcia środków zgromadzonych na kontach w Revolut Bank.

Ze względu na specyficzną konstrukcję prawno-finansową, polscy komornicy napotykają na trudności w bezpośrednim dostępie do kont Revolut. Ogranicza to ich zdolność do szybkiego i efektywnego zajmowania środków dłużników posiadających konta w tej instytucji.

Oto 3 główne przyczyny, dlaczego komornik nie może zająć konta w Revolut:

1. Integracja Revolut z systemem Ognivo

System Ognivo jest narzędziem umożliwiającym wymianę informacji między bankami a innymi uprawnionymi instytucjami (np. komornikami) w celu identyfikacji rachunków bankowych osób fizycznych i prawnych. Głównym celem systemu jest usprawnienie procesu egzekucji komorniczej poprzez umożliwienie szybkiego lokalizowania rachunków dłużnika, bez konieczności zwracania się do każdego banku indywidualnie.

Aktualną listę banków oraz SKOK-ów objętych systemem Ognivo, znajdziesz pod adresem:
www.centralnainformacja.pl/o-usludze/lista-uczestnikow-centralnej-informacji/

Revolut, będący międzynarodową platformą finansową, nie jest zintegrowany z systemem Ognivo. Oznacza to, że komornicy w Polsce nie mają automatycznego dostępu do kont prowadzonych w Revolut poprzez system Ognivo, co w praktyce utrudnia możliwość elektronicznego zajęcia środków zgromadzonych na tych kontach przez polskich komorników.

Revolut nie jest zintegrowany z systemem Ognivo, ponieważ jest międzynarodową platformą finansową, a nie tradycyjnym bankiem działającym pod polską jurysdykcją, co wyklucza go z systemów wymiany informacji przewidzianych wyłącznie dla instytucji finansowych zarejestrowanych w Polsce.

Polscy komornicy nie „widzą” konta w Revolut przez system Ognivo, chociaż istnieje możliwość, że sytuacja ta może się zmienić w przyszłości.

2. Komornik nie może zająć konta zagranicznej instytucji finansowej

Revolut posiada europejską licencję bankową, którą uzyskał od Banku Litwy. Ta licencja pozwala na prowadzenie działalności bankowej w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym także w Polsce. Jednakże nie jest to licencja bankowa wydana bezpośrednio przez polski organ nadzorczy, co oznacza, że Revolut działa w Polsce na podstawie europejskiego paszportu finansowego, umożliwiającego świadczenie usług transgranicznych.

Komornik w Polsce ma możliwość zajęcia wyłącznie tych kont dłużnika, które są zarządzane przez banki zarejestrowane na terytorium Polski. Zajęcie konta prowadzonego przez zagraniczną instytucję finansową nie jest możliwe dla polskiego komornika, nawet jeśli dłużnik posiada polskie obywatelstwo. 

3. Polski IBAN w Revolut dostarcza Aion Bank

W przypadku użytkowników Revolut, którzy posiadają konta prowadzone w polskich złotych (PLN), numer IBAN przypisany do ich kont jest dostarczany przez Aion Bank. Jest to rezultat współpracy pomiędzy Revolut a tym belgijskim bankiem, który umożliwia klientom Revolut korzystanie z polskiego numeru IBAN, co ułatwia przeprowadzanie transakcji wewnątrzkrajowych zgodnie z polskimi standardami.

Polski numer konta, który użytkownicy widzą w swojej aplikacji Revolut, pełni rolę konta technicznego. Oznacza to, że nie jest ono klasycznym rachunkiem bankowym w tradycyjnym rozumieniu, ale raczej narzędziem technologicznym służącym do zarządzania środkami i realizacji operacji finansowych. W związku z tym, polski komornik nie posiada bezpośredniej możliwości sprawdzenia takiego konta w ramach standardowych procedur egzekucyjnych.

Umowa dotycząca polskiego numeru rachunku IBAN jest zawierana indywidualnie pomiędzy Revolut a Aion Bankiem. Dzięki tej umowie użytkownicy Revolut mogą korzystać z polskiego IBANu, jednak ich środki są zarządzane przez Revolut za pośrednictwem konta technicznego. Ta specyficzna konstrukcja prawna i technologiczna sprawia, że dostęp komornika do środków na takim koncie jest znacząco utrudniony, co stanowi istotną cechę odróżniającą Revolut od tradycyjnych kont bankowych.

4. Wnioski (stan na 14.02.2024)

Użytkownicy Revolut w Polsce mogą cieszyć się pewnym stopniem ochrony przed bezpośrednim dostępem komorników do swoich kont, głównie dzięki braku integracji z systemem Ognivo, międzynarodowemu statusowi Revolut oraz specyficznemu charakterowi konta technicznego. Niemniej jednak, sytuacja ta może się zmieniać w miarę ewolucji przepisów i umów międzynarodowych, dlatego użytkownicy powinni być świadomi potencjalnych zmian w przepisach i monitorować rozwój sytuacji prawnej dotyczącej działalności Revolut i innych międzynarodowych platform finansowych w Polsce.

Podsumowując. Obecnie konta w Revolut są wyłączone spod możliwości zajęcia przez komornika w Polsce.

W razie wątpliwości lub konieczności ochrony swoich finansów, zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym doradcą prawnym, który może pomóc w zabezpieczeniu majątku przed potencjalnymi działaniami komorniczymi.

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Plan Standard w Revolut Bank

Ocena konta

Prowadzenie konta

0zł

Karta

0zł 🔍
Brak opłaty za wirtualną kartę do konta. Jednorazowa opłata w wysokości 28,99 zł za zamówienie pierwszej karty fizycznej.

Bankomaty

0zł/2%-5zł 🔍
Darmowe pierwsze 5 wypłat lub do sumy 800 zł w miesiącu (wszystkie bankomaty),
2% lub min 5 zł (w zależności która wartość jest wyższa) po przekroczeniu miesięcznego limitu.

Płatności mobilne

Google Pay, Apple Pay

  • Jedyna w swoim rodzaju aplikacja do zarządzania finansami
  • Korzystne kursy wymiany walut, inwestycje w kryptowaluty, produkty kredytowe i wiele innych
🔍 Szczegóły konta

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Damian

Można zakładać konto. Na Revoluta nie może ci wejść komornik.

Marek

Czy napewno

Marek

To może zająć czy nie

Daniel

A jak dostaję pieniądze w euro to też widzi komornik czy nie

Krystyna

To jaka jest prawda z kontem Revolut… Bo już mam mętlik w głowie , komornik może czy nie może zająć,zablokować to konto . Mam polski IBAN/ nr … I teraz żądają nr ident.podatkowej…po. co.. zdają relacje do US..?

Artur

Komornik to może zagrać na flecie niz pobrać kaskę od revolucji

Wiola

Obys miał rację 🙄

Loona

Ma rację weź sobie wyciąg z konta i masz tam 2 nr IBAN litewski i polski z tym że Polski jest kontem technicznym udostępnionym przez AION fizycznie nie masz konta w AION a w Revolut komornik nie może zająć konta technicznego bo go nie widzi w zadnym nawet Polskim banku .

paweł

Ale przecież polski IBAN dla revoluta dostarcza Aion i on w ognivo jest. Skoro w Aion komornik może wejść to i na konto PLN wychodzi na to że w Revolucie też. Czy jest inaczej?

Loona

Inaczej bo anion udostępnia ci tylko rachunek techniczny nie jesteś fizycznym posiadaczem konta w AION banku ,kont technicznych nie widzi komornik i nie może zająć gdybyś miał konto bezpośrednio podpisane z AION to w tedy by mog zająć a nie masz bo masz z Revolut na wyciągu dla tego masz 2 nr IBAN litewski główny i techniczny Polski

Kaczor

Inaczej… Bo konto w Aion jest Revoluta, a nie twoje!

dagmara

Pisałam na czacie revolut i podobno działa w oparciu o system Ognivo.

Cezary

To jak w końcu jest? Każdy piszę co innego? Ktoś piszę że komornik mu powiedział, że nie może, a tu ktoś pisze że osoba z Revolut napisała mu, że jest w tym ognivo… Czyli może czy nie hahha

Krytyk

Pytanie zadane na czacie Revolut dzisiaj – 18 listopada 2023

Witaj czy to prawda że Revolut dołączył do polskiego systemu Ognivo?

Odpowiedź

Niestety Revolut nie nawiązał jeszcze współpracy z polskim systemem ognivo.

Janek

Jak może komornik zająć litewski iban nie ma takiej mocy

Krytyk

Pytanie zadane na czacie Revolut dzisiaj – 18 listopada 2023

Witaj czy to prawda że Revolut dołączył do polskiego systemu Ognivo?

Odpowiedź

Niestety Revolut nie nawiązał jeszcze współpracy z polskim systemem ognivo.

Dagmara

To w takim razie konsultanci są albo nie doinformowani albo już nie wiem. Czemu niektórym piszą ze jest jak najbardziej ze od niedawna dołączyli a jednym nie…

Maciej_56

Tak, dokładnie tak jest konsultanci są niedoinformowani i piszą brednie, napiszą cokolwiek żeby się tylko od nich odczepić.

Antonio

Dzisiaj mi odpowiedzieli że dołączyli do ognivo i bd akceptować wszystkie wyroki sądów ( na czacie ich pytałem ) . Mogę wkleić tą rozmowę tutaj jeśli chcecie.

Benny

Wklej prosz

Benny

No to wklej proszę.

Antonio

Nie można w aplikacji skopiować treści więc ci ją przepisze co do słowa. Większość tych komentarzy tutaj to zapewne komornicy we własnej osobie.

Tak, revolut bank został dodany do tego systemu ognivo. Pamiętaj że zastosujemy się do wszelkich zgodnych z prawem nakazów sądowych i nie tylko. Musimy mieć pewność że otrzymasz wiadomość że konto revolut nie jest realna opcja ukrywania jakichkolwiek środków przed windykacją.

To jest wiadomość z czatu revoluta z dnia 18.11.2023. Mogę ci wysłać screena na maila jeśli wydaje ci się że gadam głupoty.

Niki Lauda

Łżesz jak pies, przyznaj się w jakiej kancelarii komorniczej pracujesz?

Czat Revolut:
Dzień dobry, czy Revolut na chwilę obecną znajduje się w systemie Ognivo?

Odpowiedź: Revolut na chwilę obecną posiada wyłącznie licencje Brytyjską i Litewską więc nie ma możliwości dołączenia do systemu Ognivo w którym mogą się znajdować jedynie banki posiadające Polską licencje bankową.

Czat Revolut z dnia 19.11.2023

Antonio

No mówię ci poważnie że taką dostałem odpowiedź mogę ci screena wysłać nie ma problemu. Samemu mi w to ciężko uwierzyć i czekam na rozwój sytuacji.

Dagmara

Mi odpisali dokładnie tak samo. Ze nie będzie to konto do ukrywania się przed windykacja. Już szczerze nie wiem o co chodzi ale chce wiedzieć jak jest w końcu. Przelew z pracy ma mi dojść w tym tygodniu i nie wiem czy brać gotówkę czy co…

Maciej_56

Pracuje w kancelarii prawnej i mam info bezpośrednio od komornika że Revolut nie jest w Ognivo i Polskie konto nie podlega zajęciu więc nie wprowadzajcie w błąd.
Co do pracowników infolinii Revolut wielokrotnie z nimi rozmawiałem i tam pracują osoby często po podstawówce nie mające kompletnie pojęcia o prawie bankowym na każde pytanie o przepisy prawa bankowego ani jedna nie potrafiła mi na nie odpowiedzieć.

Rafał

Pierdolisz głupoty i tyle . O revoluta nie ma w ogniwo . A do ogniwo masz dostęp i możesz sprawdzić które banki tam są !,

Krytyk

Kto napisał ten fake, bankier któremu nie idzie sprzedaż kont czy komornik któremu nagle spadły pieniądze z dłużników???
Sprawdzałem na ognivie i Revolut nie ma,a po za tym Revolut nie ma stacjonarnego oddziału w PL a zgodnie z prawem komornik nie ma prawa zająć konta w banku po za PL, a to akurat jest info sprawdzone ponieważ mamy za granicą znajomych którzy w Pl mają komornika a konto bez zajęcia w kraju w którym żyją .No chyba,że stać komornika na wytoczenie sprawy przeciw dłużnikowi w kraju w którym dłużnik ma konto.
Chociaż faktem jest, że polscy komornicy próbują zmienić prawo w sposób umożliwiający zdjęcie kont bankowych za granicą.Puki co jesteśmy w Unii Europejskiej i obowiązują nas prawa unijne które nie zezwalają na takie zajęcia.

Sylwia

W Krakowie nie ma siedziby REVOLUT?

zibi

To jest jedynie adres biura w Polsce. Revolut nie ma swojej siedziby w Polsce, czyli inaczej uruchomionego oddziału.

Angel

Na stronie KIR jest lista banków uczestniczących w systemie Ognivo i Revolut na niej nie figuruje. Tyle, że jest to stan prawny na dzień 1.07.2023. W mojej ocenie najlepiej jest złożyć wniosek o puszukiwanie swoich rachunków do Centralnej Informacji, która działa w oparciu o Ognivo. Po trzech dniach otrzymamy informację zwrotną o wszystkich swoich rachunkach, także tych zapomnianych. Jeżeli nie będzie w niej naszego rachunku w Revolut, to znaczy że nie ma go w systemie Ognivo

Benny

Jeśli ktoś to zrobi to proszę tu o informacje jak wygląda aktualna sytuacja. Pozdrawiam.

Oliwia

Cześć, mam konto w revolut na które pracodawca przesyła mi regularnie wynagrodzenie od lutego ubiegłego roku, komornik nie zajął ani złotówki

marek

A to komprnik nie może ci wejść na wynagrodzenie bezpośrednio przez pracodawcę? Mi tak kiedyś robili że zamiast całej wypłaty dostawałem część

pomada

Oczywiście, że wynagrodzenie zajmuje komornik bezpośrednio u pracodawcy ale do tego i konto może zająć i może być problem https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-komornicze-wynagrodzenia-i-konta-bankowego/ – należy zatem uprzedzić komornika, że na to konto wpływa wynagrodzenie już zmniejszone zajęciem.

Marcin

Czy podajesz nr konta anion czy nr iban litewski ?