Wprowadzanie dzieci od najmłodszych lat w świat dorosłych jest dobrym pomysłem, jeśli zrobimy to umiejętnie i przyniesie to wymierne korzyści na przyszłość. Pokazanie najmłodszym wartości pieniądza oraz sposobów, jak się z nim obchodzić z pewnością jest cenną lekcją. Najlepiej zrobić to w sposób rzeczywisty, przedstawiając dziecku zalety oszczędzania i posiadania pieniędzy na koncie poprzez założenie mu jego własnego.

Dlaczego warto założyć dziecku konto w banku
Dlaczego warto założyć dziecku konto w banku

Zalety konta bankowego dla dziecka

Jest wiele powodów, aby otworzyć konto bankowe dla dziecka. Dobrze, aby starsi mieli kontrolę nad jego oszczędnościami. Jest to wygodne, aby w jednym miejscu były odłożone wszystkie pieniądze, które dostaje od rodziny. Łatwiej zobaczyć wtedy stan jego posiadania. Dzięki temu można uczyć, jaki sens ma na przykład posiadanie konta oszczędnościowego. Dziecko widzi także, na co może sobie pozwolić i może zdecydować czy warto poczekać z zakupem, aby odłożyć środki na coś bardziej wartościowego.

Kiedy dziecko samo wyjeżdża na wakacje, idealnie sprawdza się karta debetowa. Dzięki niej w szybki sposób możemy wesprzeć je finansowo w przypadku braku gotówki.

Co wziąć pod uwagę, zakładając konto dla dziecka?

Przy poszukiwaniu konta dla dziecka, należy zastanowić się, czy nie wybrać go w swoim macierzystym banku. Dosyć często jest to wygodne, a samo założenie odbywa się za pośrednictwem systemu bankowości internetowej rodzica. Jeśli chcemy jednak dokonać tego w innym, to procedura także nie jest skomplikowana.

Za posiadaniem wspólnego konta przemawia fakt, że rodzic może załatwić sprawy swoje i dziecka w jednej placówce.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę, w jaki sposób jest stworzony system mobilny, czy dostaje się środowisko przyjazne zarządzaniu oszczędnościami przez dziecko i kontrolowaniu ich przez rodzica.

Jednak najważniejszą sprawą jest to, jaką młody człowiek dostanie ofertę. Trzeba zadać sobie pytania podobne, jak przy własnym koncie. Należy nadmienić, że oferty dla dzieci zwykle są lepsze, mniej jest kosztów operacyjnych. Warto sprawdzić, czy na przykład założenie konta jest za darmo, ile kosztuje miesięczne prowadzenie karty, czy dziecko wypłaci pieniądze z każdego bankomatu za darmo oraz czy przelew internetowy nic nie kosztuje.

Konto dla nastolatka – dlaczego warto?

W dzisiejszym świecie trudno sobie wyobrazić, aby nie istniały karty debetowe, kredytowe, konta osobiste, oszczędnościowe czy lokaty. Ze względu na mnogość ofert dosyć często trudno się w tym wszystkim rozeznać. Dlatego warto przygotować własne dzieci na taki aspekt życia, po to, aby odnajdywały się w tym lepiej niż my sami i aby czuły się pewniej wśród meandrów bankowości internetowej czy transakcji.

Zakładając konto w banku dla dzieci, wprowadzamy naturalną edukację finansową. Nasz potomek może zapoznać się z różnymi produktami finansowymi. Ci młodsi zrozumieją, czym jest oprocentowanie i dlaczego większą sumę pieniędzy na dłuższy okres lepiej trzymać na koncie oszczędnościowym albo lokatach. Pokażemy także, że korzystanie z karty czy blika jest o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze niż płacenie większymi kwotami gotówką.

Przedstawiamy, że w świecie nie ma nic za darmo – nie można bezkarnie brać kredytów i spłacać nimi poprzednich. Odpowiedzialność finansowa powinna być wpajana od najmłodszych lat. Tylko tutaj uczenie dziecka będzie bardziej w formie zabawy. Zrozumie, że wydawanie jest kosztem, który powoduje, że na koncie jest coraz mniej pieniędzy.

Młodym osobom posiadanie konta bankowego dla młodzieży uwydatnia to, że warto zaplanować swoje wydatki, przyoszczędzić, jeśli chcemy sobie kupić coś droższego, na przykład wymarzony laptop. To uczy poszukiwania promocyjnych ofert bankowych z wyższym oprocentowaniem.

Jak konto w banku uczy oszczędzania i odpowiedzialności?

Dzieci oraz młodzi ludzie, posiadając konto bankowe, poznają, czym jest pieniądz. Wcześniej było to dla nich mgliste określenie, ponieważ tak naprawdę z ich punktu widzenia wszystko było za darmo. Perspektywa zmienia się w momencie założenia konta w banku dla dzieci czy konta dla młodych. Wówczas przyszli posiadacze kont dla dorosłych uczą się wartości pieniądza. Od tego momentu zaczyna się cenna lekcja decydowania, co jest lepsze: czy wydanie wszystkiego od razu na mniej poważne sprawy, czy odłożenie na coś cenniejszego. Dzieci nabierają odpowiedzialności i wchodzą pod kontrolą rodziców właśnie w świat dorosłych. Bardzo ważna nauka dysponowania własnymi środkami, która z pewnością zapunktuje na przyszłość.

To, czego młodzi ludzie mogą się nauczyć poprzez korzystanie z takich kont, tak naprawdę wielu osobom z ukończonymi osiemnastoma latami przydałoby się wcześniej. Mogłoby to zapobiec rozdmuchanemu konsumpcjonizmowi, który często prowadzi do dużych problemów finansowych. Utrata płynności finansowej dotyczy wielu Polaków, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji wydawania kwot większych niż te, które posiadamy, przesadnie się zadłużamy. Dzięki zakładaniu kont bankowych we wczesnych latach życia możemy dawać dobre przykłady i uczyć rozważnego dysponowania pieniędzmi.

Konto bankowe dla dziecka ma wiele zalet, bo sprawia, że najmłodsi w formie zabawy zaczynają obcować z pieniądzem, a ci starsi uczą się nim operować, oszczędzać oraz brać odpowiedzialność za własne wydatki. Kluczem właśnie jest dostrzeganie konsekwencji swoich działań.

Dobrze znaleźć najlepsze konto dla swojego podopiecznego. Dokonasz tego poprzez wiarygodny ranking kont dla dzieci. Warto!

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze