Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? 🏠

Marzenie o domu czy mieszkaniu może się łatwo spełnić dzięki kredytowi hipotecznemu. Jednak taką decyzję należy podejmować w sposób jak najbardziej obiektywny, aby dostać dla siebie najlepsze rozwiązanie kredytowe.

Na co zwracać uwagę, jaki kredyt hipoteczny wybrać oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby bank wydał pozytywną decyzję kredytową? Który ranking kredytów hipotecznych najlepszy? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt hipoteczny
Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt hipoteczny

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Wysokość zarobków to jeden z główniejszych parametrów oceniających zdolność kredytową. Jednak na ten warunek należy patrzeć trochę z innej perspektywy, nie wprost. Nie jest to główna przesłanka do tego, czy dany klient będzie spełniał warunki banku. Nie istnieje coś takiego jak kwota, poniżej której wniosek o kredyt zawsze będzie odrzucony. Wynagrodzenie jest wartością bezwzględną, która najczęściej mało mówi o zdolności kredytowej. Tak naprawdę jest to punkt odniesienia, ale nie dana determinująca decyzję banku. Najważniejsze jest tak naprawdę, ile osobie zostaje po odliczeniu wszystkich kosztów związanych między innymi z zaciągniętymi już kredytami, limitami na kartach, kosztami życia w postaci rachunków za czynsz, prąd, telewizję oraz ilość osób na utrzymaniu.

Dlatego wydatki w zestawieniu z zarobkami są głównym czynnikiem, który brany jest pod uwagę przy decyzji przydzielenia lub nie kredytu hipotecznego.
Zdarza się, że osoby zarabiające kilkakrotnie więcej niż inni nie dostaną pożyczki, bo mają duży problem z płynnością finansową, natomiast osoby z mniejszymi zarobkami bez problemu przejdą ten próg otrzymania kredytu.

W łatwy sposób można obliczyć swoją zdolność kredytową, korzystając z wygodnych narzędzi, takich jak kalkulator kredytu hipotecznego. Łatwo można go znaleźć na wielu stronach w internecie. Sprawdzając zakres czasowy oraz wartość kredytu, można w kilka chwil określić swoją zdolność.

Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego?

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem w procesie wnioskowania o kredyt hipotetyczny, ale ważnym aspektem jest też wkład własny. Nie jest możliwe, aby banki finansowały nieruchomość w stu procentach, jedynie w jakiejś części.

Wytyczną w tej sferze jest dokument o nazwie Rekomendacja S opracowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, stanowiący zbiór dobrych praktyk w ramach udzielania kredytów hipotecznych. Według tej rekomendacji minimalna wysokość wkładu własnego wynosi dwadzieścia procent. Istnieją jednak przypadki, że wysokość wkładu własnego będzie obniżona do dziesięciu procent.

To jednak jest obarczone kosztami w postaci wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W konsekwencji może to skutkować otrzymaniem kredytu, który będzie bardziej obciążał domowe finanse.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki?

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny klient musi spełniać konkretne warunki, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Podstawowym kryterium jest wiek, który jest sprecyzowany przez już wspomnianą rekomendację S. Według tych wytycznych przy ustalaniu wieku kredytowania bank powinien wziąć pod uwagę zdolność klienta do posiadania stałych dochodów w czasie trwania okresu pożyczki. Dlatego wylicza się, że moment spłaty ostatniej raty winien przypadać na maksymalny wiek około siedemdziesięciu – siedemdziesięciu pięciu lat. Przykładowo, jeśli okres kredytu wyniesie około trzydziestu pięciu – czterdziestu lat, to według ustalonych zasad umowa kredytu będzie zawarta najpóźniej do trzydziestego piątego – czterdziestego roku życia.

Kolejnymi ważnymi warunkami do otrzymania kredytu hipotecznego, które poniekąd zostały już omówione są:

  • wysokość dochodów;
  • wysokość miesięcznych wydatków;
  • forma zatrudnienia;
  • ilość osób na utrzymaniu;
  • inne zobowiązania kredytowe;
  • wysokość wkładu własnego;
  • informacja dotyczącą nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu.


Te wszystkie dane mają znaczny wpływ na ocenę zdolności kredytowej klienta. Są to ważne informacje, ale nie dostateczne, by bank podjął jakąkolwiek decyzję. Ostatecznie klient jest jeszcze sprawdzany pod kątem wiarygodności finansowej na przykład na podstawie danych otrzymanych z Biura Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Jego zadaniem jest pozyskiwanie, integrowanie oraz przekazywanie danych dotyczących historii kredytowej banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych.

Te wszystkie informacje, czyli ocena zdolności kredytowej, wiarygodności finansowej, dodatkowo dostarczone dokumenty oraz oczywiście parametry samego kredytu pozwalają dokonać ostatecznej oceny czy klient kwalifikuje się do przyznania mu kredytu hipotetycznego.

Kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem kredytu hipotecznego warto sprawdzić wszystkie oferty najważniejszych graczy bankowych. Najlepiej dokonać tego wykorzystując sprawdzony ranking kredytów hipotecznych na stronie wskoczpokase.pl. Znajduje się tam narzędzie – kalkulator kredytów hipotecznych. Dzięki niemu można zasymulować sytuację kredytową, którą chcemy sprawdzić. Zmieniając kwotę kredytowania oraz okres, zostaną przedstawione oferty banków w formie rankingów. Dzięki temu do wglądu jest przybliżona rata kredytu, rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oraz całkowita kwota do spłaty. Jest także dostęp do bardziej szczegółowych informacji takich jak: oprocentowanie nominalne, prowizja, ubezpieczenie kredytu, przykład reprezentatywny oraz dodatkowe uwagi.

Bardzo pomocne narzędzie przy wyborze faktycznie najtańszego kredytu dla danych założeń. Zaufaj temu rankingowi hipotecznemu, nie przepłacaj!

Oprócz opłat związanych z samym kredytem należy też liczyć się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Jednym z nich jest operat szacunkowy, czyli dokument sporządzony przez rzeczoznawcę. Określa on wartość nieruchomości, jaką kredytobiorca chce sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. Cena tego dokumentu zależna jest od wielkości wycenianej nieruchomości. Zaczyna się od kilkuset złotych dla mieszkań w bloku do około 1000 złotych dla domów. Dodatkowymi obciążeniami będą opłaty:

  • notarialne;
  • sądowe;
  • na rzecz Urzędu Skarbowego;
  • dla agenta nieruchomości;
  • za prowadzenia konta bankowego.


Kredyt na kupno mieszkania czy domu to poważne i duże zobowiązanie, które może trwać kilkadziesiąt lat. Jest to bardzo długi okres, więc warto się dobrze zastanowić oraz rozeznać, co będzie najbezpieczniejszą drogą do spokojnego i bezpiecznego spłacania, bez jakiegoś większego ryzyka problemów.

Dzięki kalkulatorowi kredytów hipotecznych na wskoczpokase.pl zaoszczędzisz pieniądze, bo znajdziesz dla siebie optymalną opcję pożyczkową. Oceń na chłodno, który bank powinieneś wybrać!

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze