Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Która usługa jest lepsza? 🤔

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe mają wspólny mianownik. Oba chcą zachęcić do pozostawienia pewnej kwoty na koncie. Zyskuje na tym klient, który oszczędza pieniądze, a także korzysta bank, bo globalnie dzięki temu ma bardzo dużo środków do inwestowania.

Różnice pomiędzy tymi kontami i ich specyfika warunkują, które rozwiązanie jest lepsze.

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Która usługa jest lepsza?
Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Która usługa jest lepsza?

Jakie są różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym?

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych produktów bankowych. Oba służą do zarabiania i pomnażania pieniędzy, ale mają oczywiście swoje różnice.

Lokata bankowa – na czym polega?

To usługa bankowa, która umożliwia oszczędzanie i zwiększanie ilości odsetek na koncie. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu ulokowane pieniądze są bezpieczne do kwoty stu tysięcy euro. W razie zbankrutowania banku inne instytucje finansowe składają się na zwrot funduszy z konta.

Lokata bankowa istnieje także pod nazwą lokaty terminowej albo depozytu bankowego. Jeśli chcemy ją założyć, to należy podpisać z bankiem umowę, w której zawarta jest określona kwota depozytu oraz czas, w którym pieniądze będą na lokacie. Ostatnia, najważniejsza rzecz to konieczność umieszczenia w umowie wartości naliczanych odsetek. Należy pamiętać, że odsetki będą pomniejszone o dziewiętnaście procent podatku od zysków kapitałowych, tak zwanego podatku Belki.

Z lokaty zwykle nie można pobierać pieniędzy, ponieważ w takim wypadku najczęściej traci się wszystkie naliczone oszczędności w postaci odsetek.

Dla kogo jest lokata bankowa, gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

Jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią ryzyka i chcą zaoszczędzić pieniądze z małym, ale pewnym procentem. Należy podkreślić, że do tej pory oprocentowanie lokat jest mniejsze od inflacji, więc ich zakładanie jest tak naprawdę zamrożeniem kapitału, aby nie mieć do niego dostępu.

Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe? Odpowiedź jest prosta – w Rankingu Lokat. Jest to wiarygodna i rzetelna porównywarka z najlepszymi produktami związanymi z lokatami. Wszytko jest opisane w czytelny sposób, od razu widoczne są podstawowe dane związane z oprocentowaniem, wartości kwoty maksymalnej i minimalnej, którą można powierzyć bankowi. Oprócz tego prezentowane są okresy, na jakie można założyć lokaty oraz jest podana informacja, czy dany bank wymaga posiadania konta osobistego, co w wielu wypadkach może się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Ten ranking lokat jak oszczędzać z pewnością w tej kwestii pomoże.

Konto oszczędnościowe – czy faktycznie się na nim oszczędza?

Konto oszczędnościowe sugeruje możliwość pomnażania pieniędzy. Niestety podobnie, a nawet słabiej w stosunku do lokat, oprocentowanie jest tutaj poniżej inflacji. Dlatego jest to dobre rozwiązanie do oszczędzania na co dzień. Ułatwia to fakt, że zwykle banki pozwalają co miesiąc na jedną wypłatę z konta, a następne próby kosztują klienta określoną kwotę. Taki mechanizm działania uczy oszczędzania, pokazuje wartość pieniądza, dzięki czemu codzienne wydatki stają się bardziej czytelne i oczywiście obliczalne – to wszystko przyzwyczaja do bardziej świadomego wydawania.

Jest to trafne rozwiązanie dla osób, które lubią co jakiś czas dołożyć do konta jakąś kwotę, w wyniku czego sukcesywnie oszczędzają. Dzięki temu mogą uzbierać jakąś większą sumę albo mieć zabezpieczone pieniądze na codzienne potrzeby związane z większymi i mniejszymi kosztami czy na przykład wakacjami.

Różnice kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe umożliwia do pewnego stopnia elastyczny dostęp do zarządzania własnymi pieniędzmi, czego nie można powiedzieć o lokatach bankowych. Niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku kont oszczędnościowych, w sytuacji, kiedy chcemy pobrać pieniądze drugi raz, niektóre banki naliczają za tę usługę nawet dziesięć złotych. W krytycznych sytuacjach jest to wyjście awaryjne dostania się do środków. Tak naprawdę to nie jest duży koszt, jednak sama świadomość utraty pieniędzy za prostą usługę jest przykra.

W przypadku potrzeby uzyskania z lokaty określonej kwoty można stracić znacznie więcej oszczędności gromadzonych nawet przez parę lat. Jej zlikwidowanie wraz z odsetkami jest o wiele bardziej dotkliwe. Natomiast minusem konta oszczędnościowego jest to, że ma niższe oprocentowanie od lokat.

Większy zysk na lokacie czy koncie oszczędnościowym?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Rozwikłanie zagadki konto oszczędnościowe czy lokata jest trudne. Jak zwykle w życiu wszystko zależy. Lokaty bankowe mają wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, ale na przestrzeni lat bywało, że te różnice bardzo się zacierały. Dlatego dla osób, które nie chcą, czy nie mają odpowiednio dużych funduszy, aby powierzyć je bankowi na lokacie, co w konsekwencji oznacza zamrożenie ich na dłuższy okres, o wiele lepszą opcją jest regularne oszczędzanie w postaci wpłacania swoich środków na konto oszczędnościowe.

W przypadku lokat bardzo uciążliwym punktem jest praktycznie brak możliwości wypłat z konta w czasie trwania umowy. Ale są lokaty, które nie mają tak restrykcyjnego obwarowania. Dla osób, które nie mają pewności, czy nie będą musiały skorzystać ze zgromadzonych środków, istnieje możliwość znalezienia oferty z możliwością zachowania wypracowanych odsetek, nawet w przypadku wcześniejszego wycofania środków w całości bądź częściowo.

W obu możliwościach zarabiania należy szukać ofert z najwyższym oprocentowaniem oraz najczęstszą kapitalizacją.

W teorii bardziej opłacają się lokaty, ale w praktyce konto oszczędnościowe może wygrać, bo istnieje tutaj ciągłość korzystania z produktu bankowego, nie trzeba co rusz szukać nowych lokat.

Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe?

Nawiązując do poprzedniego punktu – werdykt jest niejednoznaczny. Natomiast jednoznacznie można udzielić odpowiedzi na pytanie: jaki ranking lokat, jak oszczędzać najlepiej w zakresie danej usługi bankowej?

Niezaprzeczalnie dobrym wyborem jest Ranking Lokat oraz Ranking kont oszczędnościowych. Oba rankomaty pozwolą na szybką analizę, która usługa jest najlepsza. Także można porównać między sobą dwa różne produkty. Wtedy faktycznie widać, że lokaty są lepsze o jeden albo pół punktu procentowego od kont oszczędnościowych. Można wybrać takie rozwiązanie, jeśli ma się pokaźne środki, które nie będą potrzebne. W innych sytuacjach lepiej założyć konto oszczędnościowe.

Każda z tych usług ma wady i zalety, ale dobrze, że motywują do dbania o swój portfel, bo jest to o wiele zdrowsza sytuacja niż zadłużanie się.

Reasumując, jeśli chodzi o odpowiedź konto oszczędnościowe czy lokata, wynik jest remisowy, bez żadnej przewagi.

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Chcesz porównać co jest dla ciebie lepsze? Konto oszczędnościowe czy lokata? Jeśli odpowiedziałeś TAK, koniecznie zobacz nasz: ⭐ RANKING KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH ⭐ i ⭐ RANKING LOKAT ⭐ . To właśnie w tym miejscu porównasz i zdecydujesz która z ofert jest dla ciebie korzystniejsza.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze