Oszczędzanie jest bardzo dobrą cechą, tym bardziej jeśli ma się ciekawy cel na późniejsze zużytkowanie odłożonych środków. Oczywiście nie warto wszystkiego od razu wydawać, bo dobrze jest posiadać odpowiednie fundusze na tak zwaną „czarną godzinę”.

Przyjrzyjmy się, jakie są dobre i złe metody gromadzenia pieniędzy. Lokata czy konto oszczędnościowe? Co możesz zrobić z aplikacją z cashback? Zapraszamy do lektury.

Poznaj proste sposoby na codzienne oszczędzanie pieniędzy
Poznaj proste sposoby na codzienne oszczędzanie pieniędzy

Kilka sposobów na codziennie oszczędzanie

Przede wszystkim warto uważać na inwestycyjne bańki mydlane, które tworzą ułudę szybkiego wzbogacenia się. Prawdziwe pieniądze zarabia się w prawdziwych bankach, które oferują prawdziwe produkty inwestycyjne.

Jednym z nich jest konto oszczędnościowe, które jest podobnym rozwiązaniem do konta osobistego, jednak różnica polega na tym, że stawiamy w nim na oszczędzanie. Banki, aby zmobilizować klientów do tego kroku nakładają pewne ograniczenia, zwykle związane z możliwością dokonania jednej darmowej wypłaty czy przelewu raz w miesiącu. Z kolei następne transakcje kosztują, na przykład 10 złotych. Takie podejście uczy kontroli i umiejętnego gospodarowania swoimi pieniędzmi. Prawdziwą zachętą do pozostawienia pewnej sumy jest oczywiście oprocentowanie, wyższe niż na koncie osobistym, ale niższe niż przy lokacie.

Lokata oszczędnościowa to usługa bankowa, która umożliwia lokowanie funduszy przez dłuższy okres. Możliwe jest pozostawienie ich na kilka miesięcy, ale także na kilka lat. Ceną wyższego oprocentowania jest najczęściej brak możliwości wypłacania pieniędzy. W innym wypadku lokata wygasa, a zgromadzone na niej odsetki przepadają, bez względu na to, jak blisko było już do końca umowy.

Najwyższe oprocentowanie, bo większe od inflacji, gwarantują obligacje skarbowe, ale jest to równoznaczne z zamrożeniem pieniędzy przez długi czas. Dobre rozwiązanie dla cierpliwych ze znacznymi środkami, które mogą pracować na siebie.

Najwięcej można zyskać, ale także stracić, grając na giełdzie. W tej sferze jest bardzo duża dynamika zmian cen akcji, dlatego obarczone jest to wysokim ryzykiem. Do tego należy podchodzić z głową i na chłodno. Sam proces zarabiania także może być bardzo długi, ze względu na przykład na długi kryzys finansowy, który trzeba przeczekać i móc się odbić w momencie nadchodzącej hossy.

Natomiast pewnym sposobem na zarabianie bez ryzyka jest oszczędzanie z cashbackiem. Jest to jedna z lepszych metod na uzyskanie środków – wszelkie szczegóły już niebawem.

Co lepsze dla Ciebie — lokata czy konto oszczędnościowe?

Nie ma dobrej odpowiedzi na tak zadane pytanie, bo jak w wielu aspektach wszystko zależy od wielu czynników.

Jeśli jesteś osobą, która chce mieć w miarę swobodny dostęp do pieniędzy, pomału zwiększając ilość środków poprzez własne oszczędzanie i oprocentowanie, to konto oszczędnościowe jest dla Ciebie. Można na nim zbierać na codzienne, ale także na planowane wydatki, jak na przykład wakacje czy remont domu.

Odczuwasz potrzebę ulokowania większych funduszy na dłuższy okres? Tutaj trafnym wyborem będzie lokata, ponieważ daje możliwość większego zarobku. Jest to pomysł wart uwagi, gdy wie się, że w innym wypadku pieniądze po prostu będą leżeć niewykorzystane.

Te dwa rozwiązania są dobre, dlatego warto rozważyć, do którego jest Ci bliżej. Tak naprawdę również nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystywać obydwa – bardzo dobrze mogą się uzupełniać na co dzień, jak i przy tych szerzej zakrojonych planach.

Jak oszczędzać za pomocą cashback?

Poprzednie przykłady oszczędzania wymagały wysiłku, na przykład w postaci samozaparcia, aby nie pobierać żadnych kwot z kont czy lokat. Kolejne wyrzeczenie to zmuszenie się do odkładania pieniędzy, a to może się wiązać z ograniczaniem zakupów.

Dlatego najlepsze sposoby na oszczędzanie to takie, które nie wymagają żadnego poświęcenia. Jest to możliwe? Tak! Jednym słowem to oferta cashback. Tym bardziej jest to interesujące rozwiązanie, bo połączone z przyjemnościami, jakimi zwykle są zakupy. Właśnie dzięki nim dostajesz zwrot pieniędzy. Po prostu wystarczy kupować różne produkty poprzez aplikacje cashback, a określony procent z dokonanych transakcji spłynie do Ciebie po jakimś czasie. Kiedy korzystasz z oferty cashback, możesz kupować więcej, a jednocześnie oszczędzać!

Firmy cashbackowe przyciągają do siebie różnymi dodatkowymi gratisami. Walczą o klienta, powiększając ilość sklepów i platform e-handlowych w ramach swoich usług. Dodatkowo w niektórych ofertach po przekroczeniu łącznej kwoty zysku z cashback, klient otrzymuje dodatkowy procent pieniędzy.

Może nasuwać się pytanie, gdzie tkwi sens takiego interesu, jeśli rzeczywiście klient nic za to nie płaci? Rozwiązanie tak naprawdę jest proste. Aplikacje cashback zachęcają do zakupów, a to przyciąga wiele osób. Dlatego jest to także dobry zarobek dla sprzedawców, którzy poszerzają swoje wpływy. Taka współpraca jest korzystna zarówno dla firm cashback, jak i dla firm oferujących swoje produkty czy usługi. Tym bardziej że pieniądze przeznaczone na bonifikaty i opłaty mogą traktować jako dobry wkład w reklamę.

Oszczędzanie cashbackiem naprawdę się opłaca, jak widać wszyscy na tym dobrze wychodzą.

Gdzie bezpiecznie ulokować oszczędności?

Oprócz wiedzy jak należy oszczędzać, warto także zdobyć garść informacji, jak nie należy tego robić.

Wiele ludzi ma różne sposoby na oszczędzanie, niestety znaczna ich część nie jest trafiona. Popularne tak zwane trzymanie pieniędzy w skarpecie czy pod materacem marnuje potencjał na zwiększenie środków finansowych. Gromadzenie funduszy poza bankiem jest bezproduktywne, bo pieniądz nie zarabia na siebie przez brak nałożonego na niego oprocentowania. Po drugie pod względem bezpieczeństwa nie jest to też dobry pomysł. Różne nieszczęścia mogą doprowadzić do utraty nawet całego dorobku życia w jednej chwili.

Kolejnym sposobem, którego należy się strzec, jest próba zarobienia wielkiej fortuny w krótkim czasie, dzięki tak zwanym piramidom finansowym. Jeśli ktoś miał szczęście, odpowiednio wcześniej „zainwestował” i przez to znalazł się na wyższym jej stopniu, to pomimo tego, że system się od początku chwieje, to jest jeszcze szansa na wypłacalność. Jednak w pewnym momencie, przy większej ilości ludzi zawsze pomysł oszustów staje się niewydolny i wszystko zaczyna się rozpadać. Tak samo, jak nie można wymyślić perpetuum mobile, tak samo nie ma możliwości zarabiania z o wiele większym oprocentowaniem niż oferują banki. Łączna suma pieniędzy klientów znacznie przewyższa aktywa podmiotów działających nielegalnie, nie wspominając już o obiecanych zyskach.

W takim razie, gdzie lokować swoje oszczędności? Warto stawiać na instytucje bankowe, które mają stabilną pozycję pod względem ekonomicznym – tutaj należy szukać dobrych sposobów na oszczędzanie. Nawet w przypadku bankructwa banku istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja pomocowa banków oraz kas oszczędnościowo – kredytowych SKOK. Finansuje sytuacje klientów, których bank upada. BFG może wypłacić właścicielowi konta maksymalną równowartość 100 tys. euro. Powyżej tej kwoty wszelkie dochodzenie roszczeń odbywa się na drodze sądowej. Dla większości Polaków jest to odpowiednia poduszka bezpieczeństwa, gwarantująca spokój w zakresie pozostawionych pieniędzy.

Istnieją parametry, które przedstawiają, w jakiej kondycji jest instytucja finansowa. Jednym z nich jest odsetek kredytów zagrożonych, który określa stosunek kredytów niespłacanych lub opóźnionych w spłacie w okresie większym niż 90 dni do całkowitej liczby kredytów udzielonych przez bank.

Kolejną wartością, która określa płynność finansową jest współczynnik kapitałowy łączny TCR. Ten wskaźnik wypłacalności banku oznacza, jak duża część jego działalności jest finansowana z jego własnych środków. Jest on obliczany poprzez podzielenie kapitału banku przez posiadane przez niego aktywa. Jest to wyznacznik kondycji tych instytucji, dzięki któremu można prognozować, czy poszczególne banki przetrwają najbardziej poważne wstrząsy związane z głębokimi kryzysami. Od 2016 roku wymagane jest, aby instytucje finansowe uzyskiwały współczynnik TCR nie niższy niż 13,5%.

Przy oszczędzaniu warto postawić na sprawdzone i bezpieczne sposoby. Nie ma szybkich i łatwych metod na dorobienie się. Nie dajmy się omamić oszustom, którzy liczą na naszą naiwność i obiecują gruszki na wierzbie. Nie warto ryzykować dosyć często dorobku całego swojego życia. Bądźmy cierpliwi i inwestujmy w produkty bankowe i potwierdzone promocje. Które wybrać?

Najlepsze konta oszczędnościowe, lokaty, cashbacki i wiele innych usług znajdziesz na wskoczpokase.pl. Na stronie tej dostępne są rzetelnie przygotowane, wiarygodne rankingi które rzucą światło na różne interesujące produkty. Sprawdź sam!

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku oraz kliknięcia Wskocz po kasę FB. To właśnie w tym miejscu dowiesz się o aktualnie trwających promocjach 🔥 oraz poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze