Najtańszy kredyt gotówkowy – jak go wybrać?

Najtańszy kredyt gotówkowy → jak go wybrać? Każdą poważną decyzje finansową warto przemyśleć i przeanalizować. Nie inaczej jest w przypadku kredytu gotówkowego. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Dowiesz się w tym artykule.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

1. Poszukiwania najtańszego kredytu → od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zadać sobie pytanie czy jesteśmy gotowi na dodatkowe zobowiązanie w postaci kredytu gotówkowego. Osobiście nie jestem zwolennikiem zaciągania kredytów w celach typowo konsumenckich. Jest to moja osobista opinia i zdaje sobie sprawę, że sytuacja u każdego prezentuje się inaczej.
Mimo wszystko zdecydowanie odradzam brać kredyt gotówkowy, jeśli:

  • Nie posiadam oszczędności. Warto zadbać o systematyczne powiększanie naszej „poduszki finansowej”. W razie finansowych kłopotów zyskujemy „spokój ducha” do czasu poprawy naszej sytuacji. Jeśli wydajesz tyle ile zarabiasz i nie jesteś w stanie nic oszczędzić, poważnie zastanów się czy dodatkowy koszt w postaci kredytu nie będzie dla ciebie zbyt dużym obciążeniem.
  • Mam problem ze spłatą innych kredytów. Nie bierz kolejnego kredytu jeśli chcesz nim sfinansować swoje wcześniejsze zobowiązania. W ten sposób dążysz do sytuacji w której łatwo wpaść w spirale długów. Uzyskasz chwile wytchnienia, lecz potem problem może powrócić wraz z dodatkowymi kosztami.


Przede wszystkim zastanów się czy w przyszłości będziesz w stanie spłacić łączną kwotę zaciąganego kredytu i czy jest on niezbędny do osiągnięcia twojego celu.

2. Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Zastanówmy się jaka oferta nas interesuje. Jaką kwotę potrzebujemy i na jak długi okres? Czy zależny nam na szybkiej decyzji czy może na jak najtańszym kredycie gotówkowym? Odpowiedzmy sobie sami.

A gdzie wziąć kredyt? Warto rozpocząć poszukiwania od banku z którym współpracujemy na codzień. Ma on wgląd w historię naszego rachunku i praktycznie od ręki jest w stanie zaproponować nam ofertę bez zbędnych formalności. Nie zawsze oznacza to jednak, że zaoferuje najkorzystniejszą propozycję. Warto więc, przeanalizować również oferty innych instytucji zanim ostatecznie podpiszemy umowę.

Z pomocą przychodzą nam porównywarki kredytów gotówkowych. Dzięki nim jesteśmy w stanie wstępnie ocenić jakie warunki przedstawia dana instytucja oraz na ich podstawie zdecydować, która oferta może być dla nas najkorzystniejsza.

3. Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert?

Analizując oferty kredytów gotówkowych warto zwrócić uwagę na:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), przedstawia procentowo w stosunku rocznym wszystkie opłaty i koszty kredytu. Zawarte w niej jest oprocentowanie kredytu, prowizja za udzielenie, ubezpieczenie oraz inne koszty związane z obsługą kredytu,
  • całkowitą kwotę do spłaty – czyli jaką faktycznie sumę będziesz musiał(a) zwrócić wraz z naliczonymi odsetkami,
  • wysokość raty miesięcznej – czyli ile miesięcznie będziemy musieli przeznaczyć na spłatę kredytu.


Warto mieć również na uwadze, że banki mogą oferować atrakcyjne warunki kredytu pod przymusem skorzystania z dodatkowego produktu w postaci konta ROR czy karty kredytowej. Wiązać się to może z dodatkowymi miesięcznymi kosztami, które nie będą uwzględnione w RRSO.

4. Czym się kieruje bank podczas rozpatrywania wniosków?

Przed podjęciem decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, bank musi mieć pewność, że udzielony kredyt w przyszłości będzie spłacony wraz z odsetkami. Dokładnie ocenia ryzyko związane z udzieleniem kredytu danej osobie.
Dlatego też, podczas składania wniosku o kredyt poddaje szczegółowej analizie:

Czyli jak dotychczas wywiązywaliśmy się ze spłatą swoich zobowiązań kredytowych. W oparciu o tą ocenę szacuje ryzyko z jakim wiąże się pożyczenie nam pieniędzy. Im ryzyko jest mniejsze tym korzystniejsze warunki kredytu możemy otrzymać.

Brak historii kredytowej, bądź informacje o nieterminowych spłatach dotychczasowych pożyczek mogą negatywnie wpłynąć na decyzje o przyznaniu kredytu. Banki uzyskują informacje o naszej historii kredytowej na podstawie raportu z BIK.

Czy w chwili obecnej stać nas na kredyt o określonej wysokości oraz czy będziemy w stanie systematycznie spłacać jego raty w przyszłości. Poddane są porównaniu dochody względem wydatków przyszłego kredytobiorcy. Brane są pod uwagę nasze miesięczne koszty stałe (prąd, gaz, woda, czynsz itp.) ale i również koszty utrzymania (wydatki na jedzenie, odzież itp.).

Dzięki temu bank jest w stanie ocenić czy z pozostałej „nadwyżki finansowej” jesteś w stanie pokryć koszty nowego kredytu. Istotnym czynnikiem jest również źródło uzyskiwanego dochodu, jego wysokość oraz legalność pozyskiwania. Banki o wiele przychylniej patrzą na klientów ze stabilnym źródłem dochodu, najlepiej z tytułu umowy o pracę.

Dla każdego korzystny kredyt oznacza coś innego. Bez względu na nasze potrzeby zawsze warto porównać oferty przed ich wyborem. Oszczędzimy tym samym cenny czas oraz zdecydujemy z której propozycji warto skorzystać. Dzięki temu zwiększamy szanse na najtańszy kredyt gotówkowy.

Jeśli artykuł Ci się spodobał koniecznie podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zapraszamy Cię do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku. Dowiesz się na nim o najnowszych materiałach oraz ciekawych promocjach finansowych.

OSTATNIO OPUBLIKOWANE ARTYKUŁY

Obrazek papierowy samolot

Spodobał Ci się artykuł?

Jeśli tak to świetnie! Zapisz się do naszego newslettera. Tym sposobem już nigdy nie przegapisz żadnej promocji. Otrzymasz na adres e-mail powiadomienia o nowych artykułach i aktualnych promocjach.

Ps. Obiecujemy, że nie spamujemy i nie udostępnimy danych nikomu innemu 😉

Jeszcze jedno… Koniecznie zajrzyj na nasze konta w mediach społecznościowych. 
To właśnie tu naszybciej dowiesz się o najnowszych promocjach. ⤵

Śledź dyskusje
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze